Leonberger - opis rasy

Leonberger - pies rodzinny - opis rasy

Leonbergery - psy rasy dużej

Leonberger to pies rodzinny. Te wyjątkowe olbrzymy stanowią psy rasy dużej. Wg wzorca FCI są to molosy. Jest to rasa psów wyhodowana w celach użytkowych. Pierwotnie były to psy pasterskie, stróżujące oraz pociągowe. Aktualnie leonberger to przede wszystkim wierny pies towarzysz i najlepszy przyjaciel swojego człowieka.
Duży pies towarzysz

Dla kogo leonberger

Leonberger to idealny pies rodzinny i towarzyszący dla ludzi inteligentnych i zrównoważonych emocjonalnie. Jeśli cenicie sobie Państwo muzealną czystość, porządek w domu oraz przeszkadza Wam wszechobecna sierść, nie jest to rasa dla Was. Leonbergery kochają ludzkie dzieci, ale niestety nie każde dziecko "nadaje" się dla leonbergera.
2. Opis ogólny

Charakterystyka rasy

Obecnie rzadko który przedstawiciel rasy to duży pies stróżujący. Zachowanie współczesnego leonbergera należałoby raczej nazwać patrolowaniem. Pies ten nie szczeka bez powodu. Uważnie obserwuje, co dzieje się w jego otoczeniu. W razie konieczności demonstruje głosem swoje zaniepokojenie. Pewne cechy psów pasterskich nadal pozostają w rasie. Pies leonberger lubi trzymać się blisko swojego stada, aczkolwiek pozostawiony bez nadzoru potrafi się od niego oddalić. Jest psem bardzo inteligentnym, najczęściej opornym na typowe szkolenia. Kieruje się własnym zmysłem. Przeważnie wie lepiej od przewodnika, co lepsze dla nich obojga.
Chętnie towarzyszy człowiekowi niemalże we wszelkich czynnościach. Uwielbia podróże. Pies leonberger doskonale znosi jazdę samochodem oraz innymi środkami komunikacji. Nie jest spacerowym długodystansowcem. Leonberger potrzebuje bliskości członków rodziny - zarówno towarzystwa człowieka, jak i innych psów. Wymaga odpowiedniej dawki wrażeń, by zaspokoić swoje potrzeby emocjonalne i intelektualne. Niektóre leonbergery świetnie realizują się węchowo. Jest to rasa przyjazna otoczeniu. Łatwo aklimatyzuje się w nowych okolicznościach. Poza wyjątkami, typowy leonberger akceptuje inne gatunki zwierząt zamieszkałych w jego domostwie.
leonberger pies
leonbergers
3. Rys formalny

Klasyfikacja rasy wg FCI

Rasa leonberger należy do grupy II psów takich, jak: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, a konkretnie do sekcji 2.2 - molosy typu górskiego.

Wzorzec rasy

Leonberger FCI - standard N 145
4. Rys historyczny

Historia rasy

Nazwa rasy psów pochodzącej z Niemiec wywodzi się od miejscowości Leonberg. Pierwsi jej przedstawiciele urodzili się w XIX wieku w wyniku kojarzenia między innymi nowofunlanda z pirenejskim psem górskim i bernardynem. Celem pomysłodawcy rasy - kynologa o imieniu Heinrich Essig było wyhodowanie psa przypominającego wyglądem lwa, o umaszczeniu tegoż drapieżnika i jego charakterystycznej kryzie.

Wygląd

Jak wygląda pies rasy leonberger

Leonberger jest psem dużym i kudłatym, dobrze umięśnionym o masywnym kośćcu. Wygląd tego psa wzbudza respekt w ludziach, którzy nie znają rasy. Górna linia ciała, czyli grzbiet powinien być prawie prosty. Ułożenie głowy, budowa szyi, odpowiednia głębokość oraz szerokość klatki piersiowej tworzą psa eleganckiego. Jego profilowa sylwetka wpisuje się w prostokąt o proporcjach długości do wysokości: 10:9.
Dopuszczalne umaszczenie leonbergera:
  • lwie
  • czerwone
  • brązowo czerwone
  • piaskowe
  • wszelkie odcienie pośrednie powyższych barw oraz czarne końcówki włosów
Leonberger czarny podpalany oraz czekoladowy wg wzorca rasy FCI jest wykluczony z hodowli.
Charakterystyczna i istotna dla leonbergera jest czarna maska na głowie. Im większa i mniej przesiana, tym lepiej.
pies leonberger - jak wygląda samiec tej rasy

Leonberger pies

leonberger suka

Leonberger suka

Samce zgodnie z dymorfizmem płciowym są większe od suk. Wielkość psa mierzy się w kłębie. Jest nią odległość pionowa od szczytu łopatek do płaszczyzny podłoża.
Wzrost leonbergera:
  • samiec: 72 - 80 cm
  • samica: 65 - 75 cm
Pożądany dla obu płci rasy leonberger jest wzrost średni, czyli 76 cm u psa i 70 cm u suki. Za duży pies może mieć nieodpowiednie proporcje budowy ciała - zbyt długie kończyny w stosunku do głębokości klatki piersiowej. Zdarza się też niewystarczająco długi ogon. Przesadna wielkość psa może też negatywnie wpływać na jego zdrowie - np. przyczyniać się do dysplazji stawów biodrowych oraz chorób serca. Często duże psy żyją krócej.
Wady rasy leonberger - wszelkie odchylenia od wzorca.

Leonberger - wzrost niski

Leonberger - wzrost średni

Leonberger - wzrost wysoki

Leonberger czarny podpalany

Za kolor czarny podpalany leonbergera (ang. black and tan - b/t) odpowiedzialny jest gen recesywny, więc aby urodził się pies o tym umaszczeniu zarówno ojciec, jak i matka muszą być nosicielami tego genu. Samo nosicielstwo genu nie wyklucza z hodowli psów należących do FCI. Niehodowlane są te, u których wystąpiło to umaszczenie.

Inaczej jest w nienależącym, ale współpracującym z FCI brytyjskim Kennel Club. Regulaminy tej organizacji kynologicznej dopuszczają leonbergery czarne podpalane do hodowli.

Czarne umaszczenie nie wpływa na zdrowie ani długość życia. Wykluczenie tego koloru przez FCI wynika jedynie z przesłanek estetycznych dotyczących wyłącznie wyglądu psa tej rasy.
Leonberger czarny podpalany
Leonberger czarny podpalany - suka
Na zdjęciach czarna suka: Promise Me A Pink Saphire At Pagency Ginger Heaven - "Coco" - mieszkająca w Wielkiej Brytanii, pochodząca z polskiej hodowli.

Zdjęcia autorstwa właścicielki, Dianne Page prowadzącej hodowlę psów: Pagency Leonbergers
6. Charakter i usposobienie

Charakter i usposobienie

Pies rasy leonberger ma przyjazny charakter i łagodne usposobienie. Z łatwością komunikuje się z człowiekiem. Leonberger to pies, który doskonale manipuluje ludźmi. Wykazuje wyjątkową, jak na psa zdolność myślenia logicznego. Potrafi otwierać drzwi, okna oraz lodówkę.

Usposobienie leonbergera:
  • towarzyskie
  • ciekawskie
  • cierpliwe wobec przyjaznych dzieci
  • niecierpliwe w oczekiwaniu na przyjemności
  • otwarte na doświadczenia
  • odważne, choć czasem ostrożne
  • tolerancyjne
  • opiekuńcze
  • bezczelne w dążeniu do upragninych celów
  • uparte
  • kreatywne w młodym wieku

Leonbergery różnią się znacząco usposobieniem. Jedne są ostrożne, czasem nieufne wobec obcych sytuacji. Nie należy mylić tej cechy z tchórzliwością. Niektóre bywają bardzo otwarte. Jeśli lubią być namiętnie przytulane i głaskane, doskonale realizują się w dogoterapii. Część leonbergerów to przesadnie otwarte psy, wręcz o uciążliwym usposobieniu. Potrafią natarczywie upominać się o uwagę oraz realizację swoich potrzeb wynikających z charakteru.
Niektórych leonbergerów nie da się całkowicie podporządkować wymaganym regułom.
leonberger usposobienie
leonberger charakter
Charakter psów rasy leonberger, czyli właściwości osobowości rozwijają się całe życie. Proces ten przebiega szczególnie intensywnie w dzieciństwie oraz okresie dojrzewania.

Osobowość psa kształtuje się na podstawie dziedziczonego temperamentu oraz czynników środowiskowych. Duże psy dojrzewają dłużej. Temperament wynika przede wszystkim z genów. Nie znaczy to jednak, że dziecko odziedziczy identyczne predyspozycje po którymkolwiek z rodziców.

Decydujący okres rozwoju następuje po ukończeniu przez szczeniaki szóstego tygodnia życia. Jest to początek ważnego etapu zapoznawania się z nowymi sytuacjami. W oparciu o temperament, w zależności od napotykanych wrażeń - dobrych lub złych, nadmiernych bądź ubogich - rozwija się charakter leonbergera oraz jego osobowość. W wieku szczenięcym nie da się jednoznacznie przewidzieć, jak rozwinie się psychika naszego psa. Widoczne są jedynie pewne predyspozycje. Usposobienie zależy w dużej mierze od napotkanych czynników środowiskowych. Leonberger zrównoważony emocjonalnie ma łagodne usposobienie.
Dorosłe psy rasy leonberger powinny być pewne siebie, nienadpobudliwe, przyjaźnie nastawione wobec otoczenia. Zrównoważony pies potrafi rozsądnie i samodzielnie ocenić sytuację.
Znaczący wpływ na charakter leonbergera ma odpowiednia socjalizacja. Psa należy od małego oswajać z otaczającym światem. Im więcej pozna za młodu, tym łatwiej poradzi sobie w dorosłym życiu. Właściwie socjalizowany pies leonberger znajdując się w nowej sytuacji, zaaklimatyzuje się bez problemu. Prawidłowo oswojony oraz nauczony podstawowych zasad pies to taki, którego możemy zabrać wszędzie bez lęku, że nad nim nie zapanujemy. Jak każdy duży pies, leonberger wymaga więcej siły od przewodnika, by go fizycznie utrzymać, gdy pojawi się pokusa do niesubordynacji.
Odpowiednie wychowanie psa oraz socjalizacja od małego są niezwykle ważne dla kształtowania charakteru leonbergera. Psy powinny być umiejętnie i konsekwentnie uczone tego, czego od nich oczekujemy. Ponadto leonberger pies potrzebuje odpowiednich wrażeń, by zaspokoić swoje potrzeby emocjonalne.

Czy leonberger jest agresywny

Leonberger nie jest agresywny. Zdarzają się wyjątki agresji na tle lękowym. Dzieje się tak pod wpływem czynników środowiskowych.
Możliwe przyczyny zachowania agresywnego:
  • błędy wychowawcze
  • przebyta trauma
  • choroby
Nie należy mylić zachowania władczego - dominacyjnego z agresywnym. Zdarza się to zwłaszcza u samców z silną osobowością, którzy zostali nieumiejętnie wychowani. Leonberger pies - niezwykle pewny siebie "pan pies" potrafi zdominować nie tylko psie stado, ale również człowieka.
Czy leonberger jest agresywny

Nieagresywne pokazywanie zębów i warczenie podczas zabawy

7. Długość życia

Ile żyje pies leonberger

Leonbergery jako duże rasy psów należące do molosów nie żyją tak długo, jak ich mniejsi, dalecy krewni. Jednakże w porównaniu do wielu małych ras psów cieszą się dobrym zdrowiem.

Średnia długość życia psa rasy leonberger:
  • samiec: 8.4 lat
  • samica: 9.7 lat

Ile żyje pies leonberger

8. Żywienie

Ile powinien jeść leonberger

Ile powinien jeść leonberger jest kwestią osobniczą. Zależy od płci, indywidualnej przemiany materii oraz temperamentu. Samce jedzą więcej niż samice. Pies bardziej aktywny również potrzebuje więcej kalorii. Wszelkie dane dotyczące dawkowania gotowych karm podawane w tabelach należy traktować orientacyjnie. Dorosły pies żywiony naturalnie zjada w ciągu doby ponad kilogram produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak mięso, kości, podroby. Do tego należy doliczyć dodatki, np. jajka, sery, warzywa, owoce... w zależności od przyjętej diety.
Waga

Ile waży leonberger

Leonbergery, jako psy należące do molosów ważą dużo:
  • samiec: 50 - 75 kg
  • samica: 40 - 65 kg

9.

Pielęgnacja szaty

Szata z uwagi na to, jaką leonberger ma sierść, wymaga regularnej pielęgnacji, zwłaszcza u psów długowłosych. Długi włos ma dużą tendencję do tworzenia kołtunów. Mniej więcej dwa razy w roku występuje intensywne linienie. Leonbergery gubią wówczas prawie całkowicie podszerstek. Pielęgnacja ich szaty wymaga wtedy wielogodzinnej pracy. Poza tymi momentami wystarczy czesać psa około raz w tygodniu. Należy wyczesywać martwy podszerstek oraz rozczesywać na bieżąco wszystkie kołtuny. Najbardziej kłopotliwe miejsca do pielęgnacji to tzw. portki oraz przestrzenie za uszami.
Szata leonbergera stanowi ochronę psa. Zimą chroni przed zmarznięciem, a latem przed przegrzaniem.  Nie wolno golić psa na łyso. Wyjątkiem są powody zdrowotne, np. zranienia lub stany zapalne skóry. Wówczas należy zapewnić psu odpowiednie warunki termiczne, czyli zadbać, by nie przebywał zbyt długo na zewnątrz w skrajnych warunkach pogodowych.

Czym czesać leonbergera

Leonbergera należy czesać:
  • grzebieniem o długich metalowych kolcach
  • trymerem hakowym dopasowanym do gęstości i długości sierści
  • szczotką - tzw. pudlówką
Do czesania psów rasy leonberger nie używa się furminatora. Jest to urządzenie do innej - krótkiej i zupełnie prostej sierści. Co najwyżej sprawdzi się podczas pielęgnacji gładkich powierzchni kończyn oraz czubka głowy psów bez dłuższej sierści w tym miejscu. Dłuższy włos ulega uszkodzeniu - ścinaniu.
Narzędzia pielęgnacyjne dla leonbergera - ich parametry należy dobierać indywidualnie do rodzaju, długości i gęstości włosa okrywowego oraz komfortu pracy ludzkiej dłoni.
Kołtuny niemożliwe już do rozczesania rozcinamy nożyczkami wzdłuż włosa, zaczynając od strony skóry i tnąc na zewnątrz, by nie pokaleczyć psa. Bezpieczniejsza od nożyczek jest maszynka do golenia. Niestety po jej użyciu pozostają łyse połacie skóry.
Czym czesać leonbergera - pielęgnacja szaty
życie z leonbergerem
10. Na co się przygotować

Życie z leonbergerem

Psy dużej rasy wymagają na co dzień większego zaangażowania w sprzątanie i naprawianie usterek, niż małe rasy psów. Duże psy, a zwłaszcza te kudłate, którym nie przeszkadza błoto generują znacznie więcej brudu. Dodatkowo większość leonbergerów uwielbia wodę. Nie wszystkie lubią pływać, ale młode psy często bawią się wodą, zwłaszcza w cieplejsze dni.
Duży pies potrzebuje więcej przestrzeni - nie tylko w ogrodzie, czy w domu, ale również w samochodzie. Wygodny pojazd do dalszych podróży leonbergera to co najmniej minivan.
Leonbergery należą do grupy psów, którym sprzyjają niskie temperatury. Zimą nie trudno zapewnić im komfort termiczny. Podczas upalnego lata potrzebują schronienia, gdzie temperatura nie przekracza ok. 21 stopni. Czasem niezbędna jest klimatyzacja.
Wielbiciele rasy psów leonberger szybko przestają dbać o elegancję. Wszelkie przedmioty dekoracyjne umieszczone poniżej 1.2 m nad poziomem podłogi są narażone na zrzucenie machającym ogonem.
Leonberger może żyć w mieszkaniu pod warunkiem zapewnienia mu atrakcji na zewnątrz, czyli odpowiedniej ilości spacerów w interesujących dla niego miejscach. Jeżeli mieszkanie znajduje się powyżej poziomu parteru niezbędna na starość lub w razie choroby będzie możliwość korzystania z windy. Noszenie dużego psa o masie kilkudziesięciu kilogramów po schodach jest trudnym wyzwaniem nawet dla dwóch osób.
Podczas słonecznych, chłodnych dni oraz śnieżnej zimy leonbergery lubią poleżeć na zewnątrz, więc dobrze gdyby pies miał do dyspozycji balkon dostępny z mieszkania.

Czy leonberger się ślini

Niewiele psów rasy leonberger ślini się. Ślinotok zdarza się:
  • na widok jedzenia
  • u samca wąchającego sukę w rui
  • u niektórych osobników podczas prozaicznej ekscytacji
Czy leonberger się ślini

11. Cena psa

Ile kosztuje pies leonberger

Ile kosztuje pies leonberger wynika z nakładów oraz wysiłku hodowcy poświęconemu wszystkim psom w hodowli przez całe ich życie oraz ich potomstwu. Cena szczeniąt w porównaniu do małych psów nie jest wygórowana. Koszty utrzymania dużych i małych ras są nieporównywalne.

Kluby leonbergera na świecie

  • Austria: Österreichischer Club für Leonberger Hunde
  • Belgia: Leonberger Club Belgium
  • Kanada: Leonberger Club of Canada
  • Czechy:
    - Klub chovatelů psů leonbergerů ČR
    - Moravskoslezský klub chovatelů a přátel leonbergerů
  • Dania: Dansk Leonberger Klub
  • Estonia: Eesti Leonbergerite Klubi
  • Finlandia: Suomen Leonberginkoirat ry
  • Francja: Club Francais du Leonberg
  • Hiszpania: Club Español del Leonberger
  • Holandia: Leonbergse Honden Club Nederland
  • Irlandia: Leonberger Club of Ireland
  • Łotwa: Latvijas centrālais sanbernāru un leonbergeru klubs 
  • Niemcy: Deutscher Club für Leonberger Hunde e.V.
  • Norwegia: Norsk Leonberger Klubb
  • Nowa Zelandia: The Leonberger Club New Zealand
  • Polska: Polski Klub Leonbergera
  • Rosja: Российский Национальный клуб Леонбергер
  • Słowacja: Slovenský Leonberger Klub
  • Szwajcaria: Schweizerischer Leonberger Club
  • Svenska Leonbergerklubben
  • USA: Leonberger Club of America
  • Węgry: Leonbergi Fajtagondozó Országos Egyesület
  • Wielka Brytania: The Leonberger Club of Great Britain
  • Włochy: Club Italiano Leonberger

Jeśli artykuł był pomocny

udostępnij

Leonberger hodowla FCI - Bertusowy Gaj

Nasza hodowla zrodziła się z fascynacji rasą leonberger. Leonbergery to wyjątkowe psy. Generalnie nie sprzedajemy szczeniąt do hodowli. Nie zależy nam, by nasi wychowankowie odnosili sukcesy na wystawach. Wynagrodzeniem za wszelkie trudy są dobre wieści od uszczęśliwionych ludzi, którym powierzyliśmy odpowiedzialnie nasze szczenięta. Staramy się unikać ogłaszania naszych miotów na popularnych portalach, jak olx, czy allegro. Lubimy, gdy ludzie sami znajdują naszą hodowlę - poświęcony czas i trud poszukiwań stanowi dla nas dodatkową gwarancję dobrego życia dla psów u nas urodzonych.

Leonberger zdjęcia