Blog

Gdzie kupić psa? Jak znaleźć hodowlę, którą wybrać?

Gdzie kupić psa? Jak znaleźć hodowlę, którą wybrać?
Wybór hodowli psów nie jest łatwy, zwłaszcza gdy pierwszy raz spotykamy się z daną rasą.

Gdzie kupić psa

Psy kupujemy w hodowli. Należy wybrać hodowlę zarejestrowaną w ZKwP ( Związek Kynologiczny w Polsce ), a tym samym w FCI ( Federation Cynologique Internationale ). Takie hodowle gwarantują nam psa o udokumentowanym pochodzeniu do wielu pokoleń wstecz.
Leonberger to stosunkowo młoda rasa. Linie hodowlane oraz osobniki różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i usposobieniem. Wynika to z tego, że w różnych regionach Europy kojarzono w odmiennych proporcjach poszczególne rasy. Leonbergery mające przeważająco przodków  pochodzących ze Skandynawii częściej wykazują większe podobieństwo do rasy nowofunland. Są bardziej ufne wobec obcych. Większość z nich nadaje się do dogoterapii, gdyż lubią znajdować się w centrum uwagi. Taki leonberger odczuwa dużą przyjemność podczas ludzkiego dotyku i wszelkich pieszczot. Wśród leonbergerów pochodzących z centralnej Europy spotkać można więcej psów o krótszej, mniej obfitej szacie z brakiem czarnych końcówek włosa, czasem ze słabą, wymaganą czarną maską. Ich usposobienie różni się od "Skandynawów". Są mniej ufne i bardziej ostrożne w kontaktach z obcymi ludźmi i otoczeniem. Ich charakter oraz  predyspozycje  czynią je czasem lepszymi stróżami. Niektóre leonbergery wykazują pewne cechy psów myśliwskich. Potrafią całkiem nieźle tropić, wykopując nawet kreta spod ziemi. Oczywiście w toku hodowli powyższe cechy cały czas mieszają się i nie można jednoznacznie przewidzieć, jaki konkretnie typ leonbergera zostanie uzyskany ze skojarzenia danej pary. Jednakże bardziej doświadczeni hodowcy na podstawie wiedzy o kilku pokoleniach przodków oraz obserwacji rozwoju szczeniąt potrafią mniej więcej ocenić temperament swoich podopiecznych oraz oszacować ich charakter w dorosłości.

Jak wybrać hodowlę

W Polsce aktualnie jest około 40 czynnie funkcjonujących hodowli rasy leonberger z różnym stażem i doświadczeniem, należących do ZKwP, a tym samym FCI. O niektórych z nich można poczytać na forum. Pomocna na pierwszym etapie poszukiwań szczenięcia będzie mapa hodowli. adresy na mapie z uwagi na ochronę danych osobowych są orientacyjne. Rok podany przy nazwie każdej hodowli stanowi przybliżoną datę narodzin pierwszego miotu danego hodowcy. Warto skontaktować się z jak największą liczbą hodowców, odwiedzić hodowle oraz poznać psy tam mieszkające. Można też udać się na wystawę, by obejrzeć leonbergery z różnych hodowli na żywo. Wybór hodowli oraz szczeniaka nie jest łatwy. Należy kierować się rozsądkiem i intuicją oraz czujnie analizować wszelkie polecenia zamieszczane na popularnych portalach społecznościowych, gdyż generalnie są one wynikiem subiektywnych opinii wyrażanych często przez osoby, które pierwszy raz w życiu mają leonbergera i to od niedawna. Cena szczeniaka rasy leonberger nie powinna stanowić głównego kryterium wyboru. Ceny bywają różne, aczkolwiek kwota, jaką trzeba wydać na zakup szczeniaka ujednoliciła się i od 2 lat kształtuje się na poziomie 5 - 6 tys. złotych. Odległość, jaką należy przebyć po szczenię również nie może być kwestią największej wagi, gdyż podejmujemy decyzję, która będzie rzutować na nasze życie przez miejmy nadzieję kilkanaście lat.

Życzę wszystkim właściwie podjętych decyzji co do wyboru hodowli i wielu szczęśliwych lat spędzonych u boku leonbergera. To naprawdę wspaniali, a wręcz najlepsi towarzysze ludzi kochających i tolerujących tak duże psy.

Jeśli artykuł był pomocny

udostępnij

Leonberger hodowla FCI - Bertusowy Gaj

Nasza hodowla zrodziła się z fascynacji rasą leonberger. Leonbergery to wyjątkowe psy. Generalnie nie sprzedajemy szczeniąt do hodowli. Nie zależy nam, by nasi wychowankowie odnosili sukcesy na wystawach. Wynagrodzeniem za wszelkie trudy są dobre wieści od uszczęśliwionych ludzi, którym powierzyliśmy odpowiedzialnie nasze szczenięta. Staramy się unikać ogłaszania naszych miotów na popularnych portalach, jak olx, czy allegro. Lubimy, gdy ludzie sami znajdują naszą hodowlę - poświęcony czas i trud poszukiwań stanowi dla nas dodatkową gwarancję dobrego życia dla psów u nas urodzonych.

Leonberger zdjęcia