Blog

Hodowla rasy leonberger - jak powinna wyglądać, na co zwrócić uwagę przed zakupem szczeniaka

Hodowla rasy leonberger - jak powinna wyglądać, na co zwrócić uwagę przed zakupem szczeniaka

Hodowca psów rasy leonberger również może być nieuczciwy i niewystarczająco dbać o dobrostan swoich czworonożnych podopiecznych.

Niestety problem ten może dotyczyć hodowli funkcjonujących pod patronatem Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP) - tej jedynej organizacji kynologicznej w Polsce zrzeszonej w FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Może zdarzyć się fałszowanie pochodzenia miotów rasy leonberger (rodowody szczeniąt) podkładanie szczeniąt z miotów pochodzących od zupełnie innych rodziców, tudzież innej suki. Aby dobrze wytypować hodowlę, w której kupimy szczeniaka rasy leonberger należy odróżnić prawdziwego hodowcę od producenta zwierząt. Niezbędna będzie intuicja i umiejętność oceny człowieka - hodowcy, któremu chcemy zaufać podejmując decyzję na znaczącą część naszego życia. Niewątpliwie pierwsze wrażenie uzyskamy przeprowadzając wstępną rozmowę telefoniczną, ale najlepiej odwiedzić hodowlę osobiście. Nigdy nie podejmujmy ostatecznej decyzji na podstawie wykonania jedynie korespondencji mailowej.

Jak odróżnić producenta psów od hodowcy:

HODOWCA osoba starająca się dbać o rozwój rasy
Traktuje swoje psy jak członków rodziny. Nie kryje suk co rok aż do końca trwania ich uprawnień hodowlanych (wg regulaminu ZKwP - do ukończenia ósmego roku życia, nie częściej niż jeden raz w danym roku kalendarzowym). W trosce o zdrowie suki kryje ją z reguły nie więcej niż trzykrotnie. Dobiera skojarzenia tak, by wpływać pozytywnie na rozwój rasy. Nie powtarza wielokrotnie skojarzeń z tymi samymi reproduktorami przez całą "karierę" hodowlaną suki.

PRODUCENT osoba zabezpieczająca głównie swoje potencjalne zyski materialne
Przede wszystkim wychwala tytuły, sukcesy wystawowe nie tylko rodziców szczeniąt, ale również ich przodków oraz wszelkich możliwych krewnych. Kryje suki do ukończenia przez nie ósmego roku życia, najczęściej jak to możliwe (5,6 razy w ciągu ich życia), nie rzadko powtarzając wielokrotnie skojarzenia np. własnym reproduktorem, a tym samym produkuje wiele osobników o potencjalnie tym samym zestawie genów, co nijak ma się do idei hodowli rasy

W celu sprawdzenia danej hodowli należy odwiedzić bazę danych o rasie, by prześledzić działalność konkretnego hodowcy.

HODOWCA dokumentuje fotograficznie przebieg randki przyszłych rodziców. Na owych zdjęciach można obejrzeć radosną parę narzeczonych. Podaje do publicznej wiadomości informacje o śmierci swoich psów. Inwigiluje, czy może zaufać potencjalnemu nabywcy. Wypyta kupującego, po co mu pies takiej rasy. Ostrzeże o niedogodnościach wynikających z współżycia z leonbergerem - jest ich sporo. Doradzi, którą płeć wybrać. Poda relatywnie wysoką cenę za szczenię w stosunku do najniższych. Hodowca będzie nalegać, by nabywca osobiście odwiedził hodowlę. Podpisze umowę zawierającą wymagania i zastrzeżenia wobec kupującego. Poprosi o kontakt w przyszłości - zdjęcia dorastających psów i informacje o rozwoju, również o złym stanie zdrowia - nie tylko z troski o wyhodowanego przez siebie psa, to bardzo pomocne, wręcz niezbędne w zdobywaniu doświadczenia.
W hodowli domowej widoczne są zniszczone i brudne elementy wyposażenia wnętrza i zewnętrza - widoczne ślady psiego bytowania. Trawnik dostępny psom będzie wygalopowany, a przetrwałe rośliny ozdobne to tylko te, które opłotowano.

PRODUCENT w ogłoszeniach publikuje zdjęcia rodziców - nie rzadko zrobionych przed laty, każdego z osobna w ładnych pozach, gdy byli akurat wyczesani, np. na wystawy. Nie chwali się swoimi starszymi psami, które nie są używane już w hodowli. Nie wiadomo, w jakiej kondycji żyły, kiedy umarły i z jakiego powodu... Zrobi wszystko, by tylko sprzedać szczenię każdemu. Nie spyta kupującego o nic, co mogłoby go odstraszyć. Zapewni, że leonberger to pies dla każdego i do "wszystkiego"... że kocha dzieci... teściową i jej kota... sąsiadów... że to rasa idealna do stróżowania... że może mieszkać w każdych warunkach - w kojcu, w sadzie i w ogrodzie... i nie musi wcale przebywać w domu. Wyrazi ochotę, by obniżyć cenę i zaproponuje dowóz - byleby tylko nie stracić klienta. Jeśli w ogóle podpisze umowę, to o treści przypominającej zakup rzeczy martwej. Nie zainteresuje się przyszłym życiem psa. W razie problemów ze zdrowiem bądź wadami dyskwalifikującymi z hodowli uniknie kontaktu z nabywcą. W hodowli kojcowej wnętrze i zewnętrze domu oraz ogród (o ile taki istnieje) będą w stanie idealnym, bez śladów psiego bytowania (dorosłego i szczenięcego).

Co należy sprawdzić podczas wizyty w hodowli przed kupnem szczeniaka rasy leonberger:

- poprosić o okazanie wszystkich psów, jakie tam mieszkają

- zobaczyć cały miot wraz z jego matką i przyjrzeć się ich wzajemnym relacjom

- w razie wątpliwości sprawdzić, czy to rzeczywiście matka miotu (zgodność tatuażu lub chipu z rodowodem) oraz obejrzeć ową sukę dokładnie, czy faktycznie to ona urodziła rzeczone szczenięta (zwrócić uwagę na sutki oraz stan jej szaty - suka rasy leonberger po odchowie szczeniąt nie wygląda okazale, gdyż gubi sierść na całym ciele, szczególnie na ogonie)

- przyjrzeć się szczeniętom, czy nie różnią się wielkością oraz sposobem poruszania - wiekiem, aby wykluczyć możliwość oszustwa polegającego na tzw. podokładaniu szczeniąt od innej suki

- poprosić o okazanie protokołu przeglądu miotu

- obejrzeć oryginalne dokumenty matki, w tym pieczątkę potwierdzającą badania w kierunku dysplazji, która znajduje się na odwrocie rodowodu lub potwierdzenie wykonania badania radiologicznego oraz kopie dokumentów ojca.

 

Powiązane artykuły

Leonberger hodowla FCI - Bertusowy Gaj

Nasza hodowla zrodziła się z fascynacji rasą leonberger. Leonbergery to wyjątkowe psy. Generalnie nie sprzedajemy szczeniąt do hodowli. Nie zależy nam, by nasi wychowankowie odnosili sukcesy na wystawach. Wynagrodzeniem za wszelkie trudy są dobre wieści od uszczęśliwionych ludzi, którym powierzyliśmy odpowiedzialnie nasze szczenięta. Staramy się unikać ogłaszania naszych miotów na popularnych portalach, jak olx, czy allegro. Lubimy, gdy ludzie sami znajdują naszą hodowlę - poświęcony czas i trud poszukiwań stanowi dla nas dodatkową gwarancję dobrego życia dla psów u nas urodzonych.

Leonberger zdjęcia